środa, 12 lipca 2017

Najlepsze z najlepszych.

       
"Życie nie ustaje w zadziwianiu nas ironią"     

    Andrzeja Sapkowskiego nikomu przedstawiać nie trzeba, jednak "nie tylko Wiedźminem człowiek żyje", dlatego ciekawiło mnie jak autor potraktuje zbiór opowiadań. Tak oto, dzięki przyjaciołom w moje ręce trafiła Maladie - zbiór dziesięciu wspaniałych opowiadań.
Pozycja nie do końca zaspokoi znawców twórczości polskiego Mistrza fantastyki. Opowiadania były publikowane już wcześniej, jednak niech Was to nie zraża! Każde z nich poprzedzone jest wstępem autora w którym opisuje okoliczności powstania, przytacza ciekawostki, wspomina które  jest jego ulubionym, co, przynajmniej dla mnie, pozwala spojrzeć szerszym okiem na każde z nich. 
       Każdy zbiór ma to do siebie, iż znajdziemy w nim pozycje lepsze i gorsze, co oczywiście jest kwestią gustu. Maladie mieści w sobie opowiadania które ucieszą fanów klasycznej fantastyki, science fiction, horrorów czy też nietypowych romansów :) 
     Jako, że jednoczę się z fanami fantastyki klasycznej najbardziej przypadły mi do gustu  " Droga z której się nie wraca" oraz tytułowe "Maladie". To pierwsze napisane w roku 1988, poprzedziło sagę o Wiedźminie, poznajemy w nim między innymi jego matkę. Dużo w nim magii, walki, mroku. 
Maladie natomiast, najmłodsze ze wszystkich, jest dużo subtelniejsze, dużo w nim miłości, tęsknoty. "(...) pomyślałem, że w samej rzeczy, uczucie może być potężną siłą. Ale równą moc ma jego długi, dotkliwy i przemożny brak."  
Prócz tych dwóch "perełek" w głowie utkwiło mi również "Tandaradei!" nietypowe, można powiedzieć - nieco schizofreniczne i chyba dlatego tak fascynujące.

Antologię polecam każdemu. Chyba nie będzie osoby która nie znalazłaby tu czegoś dla siebie. Książka będzie idealna jeśli nie miało się styczności z twórczością Sapkowskiego, oraz dla tych którzy są jej miłośnikami. Znajdzie się również coś dla miłośników kotów :)


Pozdrawiam,

Iz.


Niedługo konkurs. Bądźcie czujni ! :)


13 komentarzy:

 1. Nie miałam kontaktu z twórczością tego Pana, rozejrze się za tą książką na pierwszy raz:p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pierwszy raz będzie idealna. Krótkie opowiadania wspaniale wprowadzą w klimat :)

   Usuń
 2. :) Uwielbiam Sagę o Wiedźminie dlatego chętnie sięgnę po opowiadania, jeśli znajdę w bibliotece:) Ciekawe o co chodzi z kotami :D :>

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znajdziesz z pewnością. Koty pojawiają się dwukrotnie, podpowiem tylko tyle :)

   Usuń
 3. Uwielbiam Sapkowskiego! Dawno temu byłam na spotkaniu autorskim z Nim. Z chęcią to przeczytam i będę czekać na konkurs.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ooo zazdroszczę tak bardzo tego spotkania :) Zapraszam już niedługo ;]

   Usuń
 4. Sapkowskiego kocham nad życie i znam większość jego twórczości, mimo tego chętnie przygarnęłabym ten zbiór chociażby ze względu na wstęp poprzedzający opowieści. absolutny must have każdego jego fana :)

  pozdrawiam ciepło
  Ania z kraina-bezsennosci.blog.pl

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak! Te komentarze, mimo, że zbyt długie nie są to zawierają w sobie bardzo dużo ;]

   Usuń
 5. Jeszcze nie czytalam nic Sapkowskiego, dlatego chyba zacznę od Wiedźmina ;) Pozdrawiam www.oczytane.blog.pl

  OdpowiedzUsuń
 6. Podejrzewam, że jednak jestem osobą, która mogłaby nie znaleźć w tej lekturze niczego dla siebie, jednak jest to spowodowane tym, iż to zupełnie nie moje klimaty.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fascynujące w tym świecie jest to, że każdy jest inny ;) Ale jeśli kiedyś trafi w Twe ręce to nie odrzucaj ;]

   Usuń
 7. Do zbiorów opowiadań chyba nie mam odpowiedniego podejścia, bo nigdy się nie zdążę w nastrój wczuć, a już się kończą... W każdym razie niezła okładka :). Nastrojowa właśnie :).

  OdpowiedzUsuń

Wspierajmy Kasisi!